چگونه با بودجه کم هدیه جذاب تهیه کنیم؟

همه ما دوست داریم عزیزانمان را با هدایای به‌یادماندنی خوشحال کنیم، اما گاهی محدودیت بودجه می‌تواند این آرزو را دست‌نیافتنی و گاها چالش‌برانگیز کند. اما پیش از اینکه ناامید شوید این سوال را از خود بپرسید آیا واقعاً لازم است برای یک هدیه‌ی جذاب و منحصر به فرد زیاد هزینه کنید؟!

 همیشه قرار نیست که با خرید جواهرات و اکسسوری یا لباس و کتانی برند، به افرادی که دوست داریم کادو بدهیم و اردات خود را نشان او دهیم؛ زیرا با کمی خلاقیت و توجه به جزئیات، می‌توان هدیه با بودجه کم تهیه کرد که گیرنده را قلبا شاد کند و گل لبخند را بر لبانش بنشاند. در اینجا قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه می‌توانید هوشمندانه بودجه خود را مدیریت کنید و با استفاده از ایده‌های ساده، اما کاربردی و موثر هدایایی تهیه کنید که ارزش معنوی آن‌ها بیشتر از ارزش مادی‌شان باشد.

نکات مهم برای انتخاب هدیه با بودجه کم

توجه به این نکات باعث می‌شود تا به هیچ وجه قیمت کادویی شما به چشم نیاید و مخاطب را به خوبی ذوق‌زده کند:

 • مخاطب یا دریافت‌کننده هدیه را درک کنید: این یعنی علایق و سلیقه مخاطب خود بهتر درک کنید و ببینید چه تیپ شخصیتی است؟! آیا او به هدایای ساده و مینیمال علاقه دارد؟! یا جزو کسانی است که کمی زرق و برق و تجملات را می‌پسندد. او را درک کنید و مطابق با سلیقه او به دنبال خرید هدیه با بودجه کم بروید.
 • زمان و مناسبت هدیه را در اولویت قرار دهید: مثلا اگر روز عشق نزدیک است و می‌خواهید هدیه ولنتاین دهید، اما بودجه کمی دارید، بهتر است به دنبال هدایایی بروید که مختص همین روز است و قیمت مناسبی هم دارند. معمولا در این مواقع بیشتر فروشگاه‌های کادویی، به خاطر جذب مشتری بیشتر، تخفیف‌های ویژه می‌گذارند، می‌توانید از این تخفیف‌ها استفاده کنید.
 • ارزش هدیه را اولویت قرار دهید نه فقط قیمت: به دنبال هدیه‌ای باشید که ارزش زیادی دارد و ماندگار است، حتی اگر قیمت آن کم باشد. این می‌تواند همان چیزی باشد که واقعاً مورد نیاز یا مورد علاقه دریافت‌کننده است، یا چیزی که فکر و توجه شما را به او به خوبی نشان دهد.
 • خودتان هدیه بسازید: همیشه هدایایی که حاصل هنر فردی که قرار است هدیه بدهد، بیشتر به دل مخاطب می‌نشیند؛ زیرا در این هدایا حرف‌های بسیاری نهفته است که معمولا افراد به صورت زبانی و کلامی نمی‌توانند به یکدیگر بگویند.

مثلا یک کیک هویج و گردو بپزید و راهی خانه یار، دوست یا هر فرد دیگری که مد نظر دارید، شوید. شک نکنید که عطر این کیک همراه با نوشیدن یک فنجان و هم‌صحبتی با شما که به فکرش بودید، بیش از هر چیز دیگری او را خرسند و خندان می‌کند.

نکات مهم برای انتخاب هدیه با بودجه کم

چطوری یک هدیه با بودجه کم، اما خاص انتخاب کنیم؟

هدیه با بودجه کم را هم می‌توان خاص جلوه داد؛ زیرا در ماهیت ما انسان‌ها علاقه به هر چیز منحصربه‌فردی نهادینه شده است. شاید با خود بگویید چرا؟! هدیه‌ای که با بودجه کم، اما به شکلی خاص شده، جذابیت بیشتری در ذهن مخاطب دارد؛ زیرا با توجه و دقت بیشتری تهیه می‌شوند و نکته مهم اینکه به فرد گیرنده نشان می‌دهیم که چقدر برای اینکه کادویی را خریداری و تهیه کنیم، زمان اختصاص داده‌ایم.

یک هدیه با بودجه کم را می‌توانید با توجه به جزئیات و درک متقابل مخاطب خود و اینکه دقیقا از داشتن چه چیزهایی لذت می‌برد، به چه چیزهایی علاقه ندارد و مهم‌تر اینکه هم‌اکنون به چه چیزی نیاز دارد، می‌توانید خاص جلوه دهید. برای اینکه یک هدیه خاص شود، همیشه نباید کلی هزینه شود، باید کمی احساسات و خلاقیت به خرج داد.

مثلا برای اینکه هدیه با بودجه کم خریده‌اید را ارزش معنوی بیشتری به آن ببخشید و در دل مخاطب قند آب کنید، می‌توانید یک بسته‌بندی زیبا برای آن تهیه کنید. حالا برای این بسته‌بندی هم قرار نیست دست به کار عجیب و غریبی بزنید. مثلا یک ایده کاربردی و پیشنهادی ما این است که یک جعبه کادویی بسازید و روی آن المانی که مرتبط با مخاطب شماست، قرار دهید. این المان می‌تواند نشانه‌ای از کار، علاقه شخصی یا حتی شهری که به آن تعلق دارد، باشد. اگر او فردی کتاب‌خوان است، می‌توانید روی بسته‌بندی المانی از کتاب قرار دهید.

اگر او مهندس یا دکتر است یک گیفت مرتبط با شغل او را روی جعبه قرار دهید. اگر از دوستداران گل طبیعی است، یک شاخه گل رز قرمز یا آبی یا حتی زرد و دقیقا آن رنگی که مورد علاقه اوست را داخل بسته‌بندی جای دهید. برای خاص شدن هدیه با بودجه کم کمی انگیزه نیاز دارید، اگر انگیزه شما دیدن برق شادی در چشمان مخاطب شماست، مطمئن باشید با این کارها به خواسته خود می‌رسید. اگر دوست دارید هدیه و آن مناسبت را برای او به یادماندی کنید و اصطلاحا خاطره بسازید، باز هم موفق می‌شوید؛ زیرا همه ما از اینکه فردی به ما توجه کند و با عشق به ما هدیه دهد، لذت می‌بریم، حتی اگر ارزان باشد و ارزش مادی به نسبت کمی داشته باشد.

چطوری یک هدیه با بودجه کم، اما خاص انتخاب کنیم؟

راه های صرفه جویی در هزینه هدیه

معمولا زمانیکه قصد خرید هدیه با بودجه کم و اقتصادی داشته باشید، این ذهنیت ممکن است در شما به وجود آید که چگونه و با چه راه‌هایی می‌توانم در هزینه هدیه صرفه‌جویی کنم؟! این روش‌ها را امتحان کنید:

راه های صرفه جویی در هزینه هدیه

خرید در زمان تخفیف

یکی از بهترین راه های صرفه جویی در هزینه هدیه، خرید در زمان تخفیف و فروش‌های فوق‌العاده است. مثلا در زمان‌هایی مثل بلک فرایدی، تخفیف‌های آخر فصل یا پایان سال می‌توانید برای خرید هدیه با بودجه کم اقدام کنید.

ارائه تجربه

به جای خرید یک شیء فیزیکی، می‌توانید تجربه هدیه دهید. این تجربه‌ها می‌توانند شامل بلیط یک رویداد، یک وعده شام خانگی، یا یک گردش روزانه در طبیعت باشند که هزینه کمی دارند، اما بسیار به یادماندنی هستند.

ارائه تجربه؛ ایده هدیه اقتصادی

برنامه‌ریزی و خرید زودتر از موعد

اگر مناسبتی در پیش دارید و می‌خواهید مخاطب خود را سوپرایز کنید، زودتر از موعد هدیه را بخرید. با این شیوه هم می‌توانید هدیه با بودجه کم بخرید؛ زیرا از تخفیف‌های فروشگاه‌ها در طول سال می‌توانید استفاده کنید.

هدیه اشتراکی بخرید

یکی از راه های صرفه جویی در هزینه هدیه این است که دسته‌جمعی و اشتراکی کادویی بخرید؛ به‌ویژه که بودجه کمی دارید و مبلغ در توان شما نیست. با دوستان یا اعضای خانواده جمع شوید تا هدیه ارزشمند بخرید.

5 ایده خرید هدیه با بودجه کم

به بخش جذاب ایده های هدیه با بودجه کم رسیدیم، در اینجا چند گزینه را مطرح می‌کنیم که می‌توانید در ذهن خود نگه دارید و در مواقع ضرروی این موارد را نیز روی میز انتخاب‌های خود داشته باشید:

5 ایده خرید هدیه با بودجه کم

 1. کتاب‌های دست دوم؛ باور کنید برای کسی که اهل مطالعه باشد، اصلا تفاوتی ندارد که کتاب مورد علاقه‌اش را نو هدیه بگیرد یا دست دوم.
 2. گیاه کاکتوس؛ ایده دوم هدیه با بودجه کم، گیاه کاکتوس است. این گیاهان گوشتی نیازی به مراقبت ویژه ندارند و در عین حال به محیط‌های آپارتمانی جذابیت می‌بخشند.
 3. اشتراک آنلاین فیلم؛ مخاطب شما اهل تماشای فیلم و سریال است؟! به او اشتراک آنلاین فیلم و سریال هدیه دهید. بسته به بودجه خود می‌توانید اشتراک 6 ماهه یا یک ساله خریداری و به او کادو دهید.
 4. پازل شخصی‌سازی شده؛ یکی دیگر از ایده های هدیه با بودجه کم، چاپ و ساخت پازل شخصی‌سازی شده است. مثلا یک عکس خاطره‌انگیز مشترک را انتخاب کنید و از روی آن پازل بسازید.
 5. دکوری کوچک و دست‌ساز؛ این پیشنهاد شگفت‌انگیز را می‌توانید به عنوان هدیه با بودجه کم در نظر بگیرید. مثلا یک دیوارآویز که قیمت مناسب و اقتصادی دارد.

چند مورد از ایده‌های خلاقانه برای هدیه‌های اقتصادی

شیشه خاطرات بسازید؛ می‌توانید از یک شیشه مربای بزرگ استفاده کنید و روی آن را با یک پارچه شطرنجی یا راه راه بپوشانید. در داخل آن مقداری خرده‌کاغذ رنگی قرار دهید و روی هر کدام یک جمله زیبا یا خاطرات مشترک‌تان را بنویسید.

چند مورد از ایده‌های خلاقانه برای هدیه‌های اقتصادی

 • کاورهای دست‌دوز بسازید؛ پارچه‌ها‌یی که از آن استفاده ندارید و در عین حال تمیز است و زیبا را بردارید و با ایجاد کوک‌های زیبا به هم وصل کنید.
 • کیف 40 تکه بدوزید؛ اگر مخاطب شما خانم است می‌توانید یک کیف 40 تکه از پارچه‌های مختلف برای او بدوزید و به او هدیه دهید.

جمع بندی

در اینجا در کنار هم مطالعه کردیم که با خلاقیت و درک مخاطب می‌توان هدیه با بودجه کم و اقتصادی خرید. با بسته‌بندی زیبا و حتی یک شاخه گل هم می‌توان این هدیه را خاص جلوه دارد. اگر به دنبال جایی به عنوان منابع خرید هدایای ارزان و با کیفیت هستید، می‌توانید روی ستا دیزاین حساب کنید.

سوالات متداول:

هدیه ارزان قیمت برای دختر چی بخرم؟

گزینه‌های بسیاری هستند که می‌توانید با قیمت ارزان و کم به دختر هدیه دهید. مثلا یک کش موی کار شده با مروارید یا یک گل سر یا حتی یک کرم آبرسان، ایده مناسب و اقتصادی هستند.

آیا ساخت هدیه تولد دست ساز با وسایل دور ریختنی ممکن است؟

بله، شما می‌توانید با تکه‌های پارچه یک کیف یا کاور بدوزید یا با خورده‌های کاغذ داخل شیشه مربا یا شکلات را پر کنید و به عنوان یک هدیه اقتصادی و با بودجه کم به عزیزان خود تقدیم کنید.

نوشتن دیدگاه

امتیاز شما:

Security code تصویر امنیتی جدید

ارسال
ستادیزاین یک تیم جمع وجور برای ساخت کارهای دکوری با قیمت مناسب هست. می‌تونید کارهای ما رو از طریق منوی محصولات مشاهده کنید.
SetaDesignLogo
SetaDesignLogo
ستادیزاین یک تیم جمع وجور برای ساخت کارهای دکوری با قیمت مناسب هست. می‌تونید کارهای ما رو از طریق منوی محصولات مشاهده کنید.